
Om få dager åpner påmeldingen til Femundløpet 2026. Joakim Varvin er klar for å brette opp armene på parkasen og trekke ull lua ned over ørene. For andre året på rad stiller han på Røros som løpsleder, og leder av et team med løpskoordinatorer for de ulike klassene. Han gleder seg!
Vi har benyttet anledningen til å ta en prat med den hyggelige og sindige Østfoldingen, som til daglig er bosatt i Kristiansund med familien.
Planleggingen er godt i gang. Joakim ønsker også i 2026 å videreføre de prioriterte fokusområdene for løpet, som i sin tid ble nedfelt av hans forgjenger Didrik Lindeberg Sand, da med Joakim i løpslederteamet som assisterende løpsleder.
Han vektlegger at nettopp disse punktene er førende for jobben som skal legges ned, for at Femundløpet skal bli slik vi alle ønsker.
Det er først når starten på Røros er unnagjort uten uhell, alle deltagere har kommet seg ut på sporet og man er ankommet det første sjekkpunktet, at løpslederen kan senke skuldrene og kjenne på den fine stemningen. Da er det godt å være løpsleder, sier Joakim.
Når jeg sjøl kjørte Femundløpet, opplevde jeg å være i en løpsboble. Jeg var opptatt av meg selv og hundene mine for å si det enkelt forteller Joakim. Som løpsleder har jeg et annet perspektiv og kan lettere se det hele litt mer utenfra. Det gir gode muligheter for andre observasjoner.
Når vi spør ham om hva som er den beste opplevelsen med oppgaven som løpsleder, så er det ikke enkelt episoder om trekkes frem. Det er det tette samarbeidet uansett oppgaver, som gjør Femundløpet til det flotte arrangementet det er. Alle gjør sitt beste, alle er blide og vil hverandre vel. Det være seg de i løps administrasjonen, teknisk delegerte (TD’er), veterinærer, frivillige, de på sjekkpunktene, løypekjørere, beredskapsfolk, handlere og kjørere / utøvere. Det er dette som gjør at han kommer tilbake til Røros og som gjør «jobben» meningsfylt.
Det å se og oppleve samspillet mellom folk og bikkjer er også et kjennetegn for Femundløpet. Når man står på sidelinjen og observerer kjørernes kjærlighet til bikkjene sine når de steller dem på sjekkpunktene, da er det helt tydelig at det er deres bestevenner.
Vi opplever også at kjørerne vil hverandre vel og hjelper hverandre underveis. Som en litt lettrørt person er det mye å bli beveget og begeistret over trekker Joakim Varvin fram.
Som løpsleder har man gleden av å spille på lag med masse dyktige folk, og dette er uvurderlig når uforutsette episoder dukker opp, uansett hva det er. Det må man være forberedt på at kan skje sier Joakim. Det er mange ting vi ikke kan planlegge i forkant, snø, vind, føreforhold og små eller større uhell. Selvsagt finnes det gode planer det meste, men allikevel er det viktig å kunne snu seg raskt og justere fokus dit det er nødvendig. Det er da vi får beviset på at det gode samarbeid i alle ledd fungerer som det skal. I løpslederteamet skal vi på en måte være gode på å ha kontroll når vi ikke har kontroll, mener Joakim. God planlegging og risikoanalyser ligger til grunn for dette.
Hvem som skal gjøre hva og hvilke klasser de enkelte skal følge, er ikke bestemt enda. Det er et godt team som er fleksible forteller Joakim.
Vi kan naturlig nok ikke være overalt hele tiden, så det å ha god dialog og tett kommunikasjon underveis er avgjørende for en god løpsledelse. Vi har en kjøreplan, som et utgangspunkt, men vær, vind eller hendelser kan forandre den på kort tid. Derfor er godt samarbeid med teknisk delegerte (TD’er) og veterinærer viktig.
Vår jobb er å være proaktive, følge med, bruke vår erfaring til å «lese situasjoner» på en god måte slik at være unngå eventuelle problemer før de eventuelt oppstår.